Curricular
Curricular Home  >   Activities  >  Curricular
February Month

Tamil Nadu Science and Technology Centre

Tamil Nadu Science and Technology centre, Chennai conducted Math Talent Test 2015 on 20.12.2015. Arjun Annamalai of class VII A, Lokesh.V of class VIII B were awarded a cash prize of INR 300/- and INR 750/- respectively , a book and a certificate for their ‘Good’ performance’. They will received the cash and certificate from the Educational Minister of Tamil Nadu on 29.02.16 at Periyar science and technology centre, Chennai.

Multiplication Rapid Fire Rounds

MULTIPLICATION RAPID FIRE ROUNDS were conducted on 15.02.2016 for classes III,IV & V.

The winners are :

Position Name Class and Sec
First Place Class-3:
1. Sai Nandan E.
2. Pranav Karthik .J.
3.KailasM.S.
4. V.Rohith

3A
3B
3B
3B
  Class-4:
1. R. Gurucharan
2. Sakthi Murugappan
3. Lakshetha .S
4. Sai Manasa

4A
4B
4A
4B
  Class-5:
1. Sivarooban B.
2. Nithishvar J.S.
3. Vishal S.

5B
5B
5B
Second Place Class-3:
1. Kishoreraj G.

3B
  Class-4:
1. S.N.Kabilesh
2. Sai Kaushik.N

4B
4A
  Class-5:
1.Sathyanarayanan.R
2.ManishKumar V.
3.Dharanidharan.M
4.Ashwath P.R.

5B
5A
5A
5B
Third Place Class-3:
1. R. Vaishnavi

3B
  Class-4:
1. Saadhana S.
2.Varshan V. Chari
3. Harishma N.

4A
4A
4A
  Class-5:
1. Kanicsha R.

5B
Consolation Prize 1. R.Bhargavi
2.K.Rithwik
3. Sanjay Roshan R
4. Medhini K
5. Sanjay. S
6. Saroruha R
3A
4A
4A
4A
5A
5B

English Recitation

English Recitation for class I was conducted on 20.02.16. The winners are

Position Name Class and Sec
First Place Ramesh Kumar
Keshika Ranjani
IC
IB
Second Place Aparna Raghav
IB
Third Place Deeekshita
Varnica Bhat
IA
IC
Consolation Prize Sowbarnica
Pranav subbiah
IC
IB

Maths Rapid Fire Round

Winners of the Maths Rapid Fire Round - class II

Place Name of the Student Class & Sec
First Place R Anderson II A
Tharun II B
S.D Sruthi II B
Second Place J.S Ajay Krishan II A
Third Place Saptharishi II B

Maths Origami

Maths Origami competition was conducted for students of class VI. The winners are :

S. No. Name of the Student Class & Sec House Place Points
1 GOPIKA  SANKAR 6 B EAGLE 1 20
2 KANNISHREE .K 6 B PEACOCK 1 20
3 VEER VISWAJIT .N 6 A PEACOCK 1 20
4 SARA MARIA .P 6 B EAGLE 1 20
5 VISHNU PRASAD .V 6 A PEACOCK 1 20
6 MAHAK .R 6 B PARROT 1 20
7 SUBBIAH .S 6 B EAGLE 1 20
8 KAVEYAA SHREE S.K 6 A PARROT 1 20
9 SWATHI .P 6 B EAGLE 1 20
10 DAN .P 6 A EAGLE 1 20
11 YUVARAJ .K 6 A EAGLE 2 15
12 HEMANTH KUMAR .T 6 A FLAMINGO 2 15
13 KARTHEESAN 6 A FLAMINGO 2 15
14 SRINITHA .S 6 B PEACOCK 2 15
15 PRAGADISH .N 6 B PARROT 2 15
16 MALAR VIZHI .R 6 A FLAMINGO 2 15
17 UDHAYA SOLAI .K 6 B PEACOCK 2 15
18 ADITHYAN .S 6 B EAGLE 3 10
19 JOSHITHA .P.M 6 B PARROT 3 10
20 NITHIES .S 6 A PEACOCK 3 10
21 LAKSHYAA .S 6 B PARROT 3 10
22 SRIVATCHAN .D 6 B PARROT 3 10
23 MUKUL .A 6 A PARROT 3 10
24 PRASHANTH .S.H 6 B PEACOCK 3 10
25 AKSHITHAA .A 6 A EAGLE CONSOLATION 5
26 MOHIT. A 6 A PEACOCK CONSOLATION 5
27 SAHISHNUDHA. K 6 A FLAMINGO CONSOLATION 5
28 LALIT ADITYA .T 6 B PARROT CONSOLATION 5
29 SUJITHA S 6 B FLAMINGO CONSOLATION 5
30 NANDIKA K 6 B PARROT CONSOLATION 5
31 BRAHADEESH V Ra 6 B PEACOCK CONSOLATION 5
32 SIDDHARTH Y 6 A PARROT CONSOLATION 5
33 MONA S 6 A FLAMINGO CONSOLATION 5

English Recitation for class I

The final round of English Recitation for class I was held 10.02.2016 at our Auditorium. Students participated well with full excitement and fun.

Republic Day2 016 Republic Day2 016