Sports
Sports Home  >   Activities  >  Sports
August Month

Athletics Zonal Results

Category Event Name of the Participant Place
Junior Boys Discuss Throw Arun Kumar A S VIII First
Shotput Varun N VIII Third
400M Anabhayan S P VIII Third
Senior Boys 4x100 relay Kamalesh M X Third
Ramkumar M X
Vignesh M X
NandaKumar IX
Super Senior Boys High Jump S Goutham XI Second
Karthikeyan A M XII Third
400M ShyamMadhavan K XI Second
Discuss SathyaSeelan M XI Third
4x400M relay S Goutham XI Second
R Ajay XII
Abhinav Kailash B XII
Ashwathaman B S XII
Junior Girls Discuss Neha Raj S VIII First
AnuVarshini P V VII Second
High Jump Neha Raj S VIII Second
Senior Girls 100M KaviyaPriyaS IX First
200M KaviyaPriyaS IX First
Shotput Subasree S IX Third
Javelin Thasbeeha IX Second
Super Senior Girls 200M Sneha M XII First
800M Sneha M XII Second
Long Jump Iniya T XI First
High Jump Second
Discuss Sakthi G XI Second
Shotput Henna Reshma XI First
Javelin Shanthalakshmi K XII Third
4x100M relay Sneha M XII Third
Shanthalakshmi K XII
MeenaSaranya XI
Janani S XI

Intramurals for classes VI to XII

Intramurals for field and track events was conducted on the 17th and 18th of August for classes 6 to 12.

Under 18 All India Tennis Tournament at Madurai

Suchita of class IX who is under 14 was allowed to play under 18 All India Tennis Tournament at Madurai because of her outstanding ability in the game.

SGFI Nationals SGFI Nationals

Zonal Results

Game Category Place
Badminton Junior Girls Doubles Runner
Senior Boys singles Winner
Senior Boys doubles Winner
Senior Girls Doubles Winner
Super Senior Boys Doubles Runner
Super Senior Girls Singles Runner
Football Senior Girls Winner
Super Senior Girls Winner
Junior Boys Runner
Super Senior Boys Winner
Volleyball Super Senior Girls Winner
Tennikoit Junior Girls Doubles Winner
Table Tennis Junior Boys Singles Winner
Junior Boys Doubles Runner
Junior Girls Doubles Runner
Senior Boys Singles Winner
Senior Boys Doubles Winner
Senior Girls Singles Runner
Senior Girls Doubles Runner
Super Senior Boys Singles Winner
Super Senior Boys Doubles Winner

District Results

Game Category Place
Chess Under 11 Boys Fourth
  Under 11 Girls Fourth
  Junior Boys Second
  Junior Girls First
  Super Senior Boys Fourth
  Super Senior Girls First

Zonal Results

Games Category Place
Chess Super senior boys First & second
Chess Super senior girls First
Chess Senior girls Third
Chess Junior Boys First
Chess Junior Girls Second
Chess Under 11 boys Second
Chess Under 11 girls First
BasketBall Junior Boys Runner
BasketBall Senior Girls Winner